da-li-ste-svesni

Da li ste svesni „projektovanja“ u vezi ili braku?

Odbrambeni mehanizmi imaju ulogu da spreče osećanje neprijatnosti i prodor negativnih osećanja. Projektovanje predstavlja jedan od najčešćih odbrambenih mehanizama kojeg često nismo svesni. Možemo ga koristiti sa bilo kojom osobom, ne samo sa partnerom. Kada pretpostavljamo kako neka druga osoba razmišlja ili reaguje, zapravo polazimo od sebe i pripisujemo joj ponašanje koje nije njeno, već naše. Ne želimo da prihvatimo da mi „posedujemo“ takve osobine, jer su socijalno neprihvatljive, a mi ih uveliko osuđujemo. Međutim, to što nešto osuđujemo, ne znači i da to isto ne možemo posedovati.

Projektovanje je veoma često kod ljubomornog i posesivnog partnera. On stalno brine da će ga partnerka prevariti, a nema nijedne naznake za to. Često je ispituje, proverava pozive i poruke u mobilnom telefonu, mailove…Njegovi moralni kriterijumi su veoma strogi, a sebe vidi kao najvećeg čistunca. Kad god iskrsne neka rasprava, nekako se sve završi na izdaji i prevari. Drugi partner često nema pojma o čemu se radi. Svojim ponašanjem uopšte ne izaziva takve misli. Konstantno pokušava da ga ubedi da nema razloga za takav način razmišljanja, ali bezuspešno. Na kraju, veza puca.

Osoba kod koje je projekcija uzela maha, obično nema kapaciteta da shvati šta zapravo radi, jer sve te osobine koje se kriju u njemu – pripisuje drugima. Bespomoćna je. Ukoliko primetite ovakvo ponašanje kod svog partnera, porazgovarajte sa njim. Budite otvoreni, strpljivi i zreli. Recite do koje granice možete nešto tolerisati. Ukoliko ni posle mnogo uloženog truda u razgovore na ovu temu ne vidite rezultate, imate dve opcije.

Jedna je da odete i ne osvrnete se. Vaš partner mora raditi na sebi i otkriti razlog zbog kojeg se tako ponaša. Uzroci zaista mogu biti brojni, počev od primarne porodice, pa do ogromne doze nesigurnosti. Problem je u tome što se oba partnera u vezi ili braku osećaju loše, a ne znaju kako da reše problem koji ih muči.

Druga opcija jeste da posetite stručnjaka sa kojim ćete raditi. Kada mu budete ispričali u čemu je problem, neko vreme može nastaviti da radi sa vama kao parom, a moguće je i da će tražiti individualne posete, kako bi otkrio zbog čega se Vaš partner tako ponaša i šta je sve dovelo do takvog načina razmišljanja. Što se pre obelodane faktori koji su na to uticali, Vaš partner će početi da slaže jednu po jednu kockicu. Postaće svestan određenih stvari.

Ali, ne zaboravite da se ovaj, kao ni bilo koji drugi problem, ne može rešiti preko noći. Od uzroka, saradnje i kapaciteta same osobe zavisi koliko dugo će provesti u psihoterapijskoj seansi. Ponekad ćete dolaziti zajedno, ponekad odvojeno, u zavisnosti od procene i načina rada psihoterapeuta.

Ukoliko je ljubomoran partner prevršio svaku meru, može Vam se desiti da tek tokom seansi shvatite da ne želite više da se trudite. Osećanja Vam se mogu menjati. Budite otvoreni. Imate pravo da radite sa svojim životom šta god želite. Nemojte dozvoliti da Vas za partnera vezuje samo osećaj krivice ili sažaljenja.

O. B.

diplomirani psiholog i porodični psihoterapeut

Podeli ovaj tekst.

Ostavite odgovor